„Хоризонт 2020“ e осмата рамковата програма на Европейския съюз за научни изследвания и иновации, която ще продължи от 2014 г. до 2020 г. Тя заменя Седмата рамкова програма за научни изследвания (7РП), която обхвана периода 2007-2013 г.
„Хоризонт 2020“ е най-голямата в историята рамкова програма на ЕС за научни изследвания и иновации, като 7-годишният ѝ бюджет е на стойност почти 80 млрд. Евро, което е с почти 30 млрд. евро повече от предишния период. По-голямата част от финансирането за научни изследвания в ЕС се предоставя на състезателна база, но бюджетът на „Хоризонт 2020“ включва и финансиране за Съвместния изследователски център -научната служба на Европейската комисия; Европейския институт за иновации и технологии и изследвания в рамките на Договора за Евратом.
„Хоризонт 2020“ е отворена за всички. Кандидатстването ще става по опростени правила и процедури. Този подход, при който на преден план е същността на проекта, а не формата на кандидатстване гарантира бързото стартиране на нови проекти, и следователно по-бързо постигане на видими резултати. Правилата са изготвени така, че да гарантират справедливост, да защитават участниците и да осигуряват правилното изразходване на публични средства.
Допустими кандидати:
- За стандартни научноизследователски проекти — обединения от поне три юридически лица. Всяко лице трябва да е установено в държава членка на ЕС или в асоциирана държава.
- За други програми като Европейски научноизследователски съвет (ERC), Инструмент за МСП, програми на националния или обществения сектор, координиране и подкрепа, обучение и мобилност — минималното условие за участие е едно юридическо лице, установено в държава членка или в асоциирана държава
Инструмент за МСП
Чрез Инструментът за МСП, като е част от 8мата рамкова програма на ЕС за научни изследвания и иновации, Европейският съюз иска да финансира най-иновативните малки предприятия, които имат висок потенциал за растеж. С бюджет от 3 млрд. евро за период от седем години той предлага безвъзмездни средства за извършване на проучвания за осъществимост на бизнес иновации (фаза 1) и за демонстрационни проекти (фаза 2) по бърз и опростен начин. Освен това предприятията с идеи на етап инвестиции могат да се възползват от консултации за развитие на бизнеса и други услуги за подкрепа (фаза 3).
Програма ЕВРОСТАРС е съвместна инициатива на ЕВРИКА и Европейската комисия (ЕК) по линия на 7-ма рамкова програма за научни изследвания и технологично развитие на ЕС (7РП). Целта й е да осигури финансиране за пазарно ориентирани научни изследвания и експериментално развитие с активното участие на малки и средни предприятия, осъществяващи научно-развойна дейност.
Програмата ЕВРОСТАРС предоставя възможност за съвместно национално и европейско финансиране на международни научноизследователски проекти. Изискването е в проекта да участват най-малко две юридически лица от различни страни-членки, като водещ партньор е „малко или средно предприятие, работещо в сферата на научноизследователската и развойна дейност”.
ЕВРОСТАРС подкрепя развитието на бързо продаваеми иновативни продукти, процеси и услуги, които помагат за подобряване на ежедневието на хората по целия свят. Това е идеалното първа стъпка в международното сътрудничество, което дава възможност на малките предприятия да се комбинират и да споделят опит и да се възползват от работа отвъд националните граници.
ЕВРОСТАРС е съвместна програма между EUREKA и Европейската комисия, съфинансирана от националните бюджети на 34 участващи държави и страни-партньори, както и от Европейския съюз чрез Хоризонт 2020. В периода 2014-2020 г. програмата е с общ бюджет от € 1.14 млрд.COSME e програмата за конкурентоспособност на малките и средните предприятия на ЕС. Бюджетът на програмата за периода 2014-2020г. е 2,3 млрд. евро, като от него почти 1,4 млрд. евро се разпределят за заеми и рисков капитал, които могат да бъдат допълвани от национални финансови инструменти за МСП.
Програма COSME надгражда Програмата за предприемачество и иновации (ЕIP), създадена през периода 2007-2013 г., в съответствие с Рамковата Програма за иновации (CIP), с изключение на иновационните дейности, които ще бъдат подкрепяни от програма „Хоризонт 2020“.
В обхвата й са 4 (четири) области на подпомагане, в т.ч.:
- Подобряване достъпа до финансиране за МСП под формата на капиталови и дългови инструменти;
- Подобряване достъпа до пазарите за МСП в световен мащаб;
- Подобряване на рамковите условия за конкурентоспособност на предприятията;
- Насърчаване на предприемачеството.
COSME има за цел да улесни малките и средни предприятия (МСП) при получаването на достъп до финансиране във всички фази на жизнения им цикъл - създаване, разширяване или бизнес трансфер. Благодарение на подкрепата на ЕС предприятията имат по-лесен достъп до гаранции, заеми и собствен капитал.
Механизми на COSME за осигуряване на по-добър достъп до финансиране за МСП
Механизъм за гарантиране на заеми - чрез него програмата ще осигурява гаранции и насрещни гаранции на финансовите институции (напр. на гаранционни дружества, банки, лизингови компании), така че те да могат да предоставят повече заеми и лизингово финансиране на малките и средни предприятия. Очаква се, че COSME ще даде възможност на 220 000 — 330 000 фирми да получат финансиране в общ размер от 14 до 21 млрд. евро.
Капиталов механизъм за растеж, посредством който ще бъде предоставен рисков капитал на фондове за дялово участие, инвестиращи в МСП с най-голям потенциал основно през етапите на разширяване и растеж. Благодарение на този механизъм между 360 и 560 предприятия ще имат възможност да получат капиталови инвестиции с общ размер от 2,6 до 4 млрд. евро.
COSME за подпомагане на интернационализацията и достъпа до пазари
Програмата финансира мрежата „Enterprise Europe“ (EEN), която се състои от над 600 бюра в повече от 50 държави и оказва подкрепа на представителите на малкия и среден бизнес при намиране на партньори, при запознаване със законодателството на ЕС и при получаване на достъп до финансиране от ЕС.
Със средства от COSME се финансира и разработването на информационни сайтове и портали, целящи подпомагане на развитието на предприятията чрез предоставяне на информация и повишаване на осведомеността. Пример за такива уебинстсрументи са бизнес порталът „Вашата Европа“ или порталът за интернационализация на МСП. Първият предоставя практическа онлайн информация за предприемачи, които искат да започнат дейност в друга държава членка. Вторият е насочен към мерките за подкрепа на предприятия, които искат да развиват стопанска дейност извън Европа.
Програмата осигурява финансирането и на бюрата в помощ на МСП, осигуряващи съвети и подкрепа по въпросите за правата върху интелектуалната собственост в страни извън ЕС.
С финанси на COSME се подпомага и Център за промишлено сътрудничество между ЕС и Япония. Целта е насърчаване на всички форми на промишлено, търговско и инвестиционно сътрудничество чрез разпространяване на информация относно достъпа до японския пазар и улесняване на обмена на опит и ноу-хау между предприятията от ЕС и Япония.
Клъстерите в Европейския съюз също могат да се възползват от възможностите, които предоставя COSME. Специално внимание е отделено на междуотрасловото сътрудничество и най-вече на подкрепата за нововъзникващите отрасли, както и на цифровизацията на стопанската сфера и насърчаване на електронните умения и електронното лидерство.
Насърчаване на предприемаческата култура
Програмата се включва с редица дейности в изпълнението на плана „Предприемачество 2020 г.“ Част от тях са обмен в рамките на програми за мобилност, научни изследвания, разпространяване на най-добри практики и пилотни проекти в области като обучение за предприемачи, менторство или разработване на указания и услуги за подпомагане на нови и потенциални предприемачи, включително на такива в младежка и в по-напреднала възраст, както и на жени предприемачи. Пример е "Еразъм за млади предприемачи“, която подпомага нови и бъдещи предприемачи да придобият необходимите умения, за да управляват и развиват предприятия, посредством съвместна работа с опитен предприемач в друга държава за период от един до шест месеца.
COSME е специално насочена към цифровото предприемачество, което да използва оптимално възможностите на цифровите технологии, като с това гарантира своята конкурентоспособност и растеж.
Бенефициенти на програма COSME:
- действащи малки и средни фирми, на които се дава възможност за по-лесен достъп до финансиране, консолидация и растеж за техния бизнес
- бъдещи предприемачи (включително млади хора) – оказване на помощ при устройване на собствен бизнес
- национални, регионални и местни власти – предоставяне на инструменти за ефективни реформи в прилаганите политики.
Програма LIFE 2014-2020 е разделена на две подпрограми:
- Подпрограма за Околна среда с три приоритетни области:
- Околна среда и ресурсна ефективност;
- Природа и биологично разнообразие;
- Управление и информация, свързани с околната среда.
- Подпрограма за действия по Климата:
- Смекчаване на изменението на климата;
- Адаптация към изменението на климата;
- Управление и информация, свързани с климата.
Бенефициенти по Програма LIFE могат да бъдат обществени и частни органи.
Размерът на финансовия пакет за изпълнението на програмата LIFE за периода от 2014 г. до 2020 г. е 3 456 655 000 Евро.
а) 2 592 491 250 Евро от общия финансов пакет, посочен в параграф 1, се отпуска за подпрограмата за околна среда;
б) 864 163 750 Евро от общия финансов пакет, посочен в параграф 1, се отпуска за подпрограмата за действия по климата.
За проекти от България е предвиден финансов ресурс в размер на 3,04% от общия бюджет на програмата.
Особено внимание ще бъде обърнато на транснационални проекти, които обхващат сътрудничество на организации от различни държави, като минимум 15% от бюджетните ресурси ще бъдат предоставени на такива проекти.
Новата европейска програма за образование, обучение, младеж и спорт „Еразъм+“ стартира през 2014г. и е с период на действие до 2020г.
Програма "Еразъм+" подкрепя дейности в сферата на: училищното образование, висшето образование, професионалното образование и обучение, образованието за възрастни, младежкия сектор.
Новата европейска програма за образование, обучение и спорт Еразъм+ обединява седем от съществуващите до 2013-а година програми: „Учене през целия живот“ („Еразъм“, „Леонардо да Винчи“, „Коменски“, „Грюндвиг“, „Учебни визити”), „Младежта в действие“, „Еразмус Мундус“, „Темпус“, „Алфа“, „Edulink“ и програмата за двустранно сътрудничество с индустриализирани страни, което осигурява интегриран подход за ефективно взаимодействие между всички сектори в областта на орбазованието, обучението, младежта и спорта.
Новата програма цели също така да изгради стабилни партньорства между образованието и бизнеса за насърчаване на иновациите и конкурентоспособността, като едновременно с това насърчава заетостта, със специален акцент върху борбата с младежката безработица.
По „Еразъм+“ ще се подкрепят транснационални партньорства между институции и организации, работещи в областта на образованието, обучението и младежта, с цел стимулиране на сътрудничеството и изграждане на връзки между сектора на образованието и трудовия сектор, за да се преодолее липсата на умения, която се усеща в Европа.
Ще се подпомагат и националните усилия за модернизиране на системите в областта на образованието, обучението и младежта. В сферата на спорта ще се подкрепят проекти за масов спорт и за борба с трансгранични предизвикателства като уреждането на срещи, допинга, насилието и расизма.
Общ бюджет | 14,7 млрд. евро Освен това чрез бюджета на ЕС за външна дейност бяха предоставени 1,68 млрд. евро за финансиране на действия с трети страни (страни партньори). |
Общо възможности за мобилност | Над 4 милиона души |
Висше образование | Около 2 милиона студенти |
Професионално образование и обучение | Около 650 000 студенти |
Мобилност на персонала | Около 800 000 лектори, преподаватели, инструктори, служители в сферата на образованието и младежки работници |
Схеми за доброволчество и младежки обмен | Над 500 000 млади хора |
Схема за гарантиране на заеми за магистърски програми | Около 200 000 студенти |
Съвместни магистърски програми | Над 25 000 студенти |
Стратегически партньорства | Около 25 000 партньорства, свързващи 125 000 училища, институции за професионално образование и обучение, висши учебни заведения, институции за образование за възрастни, младежки организации и предприятия |
Алианси на знанието | Над 150 алианса, създадени от 1500 висши учебни заведения и предприятия |
Секторни алианси на уменията | Над 150 алианса, създадени от 2000 институции в областта на професионалното образование и обучение и предприятия |